1st. [BST] Best Ever
Acc, RoSKing, Turki, NationwideMoose
2nd. [DB4D] Death Before Dishonor
GhostKilleR, SkullRush, Shift, Asriel
3rd. [SC] Somewhat Contemptuous
Zakken, Dastan, agaures, Lil'Ruff
4th. [B2W] Balls 2 Walls
Tai, DevastatioN, Carpathia, AgiSkell
5th. [BL] Beer Lords
Poto, Aliens, Darkion, TigerFist
6th. [NFC] La Ñata FC
thebestkiller, StarCraft, Hugo, Saltmine
7th. [SGB] Sigma Balls
Slaerd, Langrenus, ABC, killer007
8th. [DBM] Death Ball Masters
Souler, Legion, Cryomancer, Halloween
Spoiler: Playoff brackets (Open)
Spoiler: Regular season standings (Open)
SCHEDULE
8 teams play each other in a swiss-system group, across 4 matches per team. The top 6-placing teams move on to the playoffs.
Week 1 - April 13th-19th
R1: MAP20 - Power Shock
R2: MAP13 - Fort Tundra
NFC vs BST
0 - 2
thebestkiller, Hugo, DoomJoshuaBoy 0 - 5 Acc, RoSKing, NationwideMoose
thebestkiller, Hugo, DoomJoshuaBoy 0 - 5 Acc, RoSKing, Turki
SC vs SGB
2 - 0
Zakken, Lil'Ruff, Asriel 5 - 2 Slaerd, killer007, ProfRenderer
Zakken, Lil'Ruff, Asriel 1 - 0 Slaerd, killer007, ProfRenderer
BL vs B2W
2 - 0
Poto, Aliens, Darkion 3 - 1 Tai, DevastatioN, AgiSkell
Poto, Aliens, Darkion 4 - 1 Tai, DevastatioN, AgiSkell
DB4D vs DBM
2 - 0
GhostKilleR, SkullRush, OurHero 5 - 2 Souler, Legion, eqaz
GhostKilleR, agaures, OurHero 3 - 1 Souler, Legion, eqaz
Week 2 - April 20th-26th
R1: MAP17 - Morgate Courtyard
R2: MAP04 - Defiled
BL vs BST
1 - 1
(BL wins SD)
Poto, Aliens, Darkion 2 - 2 Acc, RoSKing, NationwideMoose
Poto, Aliens, TigerFist 4 - 5 Acc, RoSKing, NationwideMoose
R3: MAP04 - Defiled
Poto, Aliens, Darkion 5 - 4 Acc, RoSKing, NationwideMoose
Poto, Aliens, Darkion W - L Acc, RoSKing, NationwideMoose
DB4D vs SC
0 - 2
GhostKilleR, SkullRush, agaures 0 - 3 Zakken, Dastan, Lil'Ruff
GhostKilleR, SkullRush, OurHero 0 - 5 Zakken, Dastan, Lil'Ruff
SGB vs DBM
2 - 0
Slaerd, Langrenus, ABC 5 - 0 Souler, Legion, Cryomancer
Slaerd, Langrenus, ABC 5 - 1 Souler, Legion, Cryomancer
NFC vs B2W
0 - 2
thebestkiller, StarCraft, Hugo 0 - 5 Tai, DevastatioN, Carpathia
thebestkiller, StarCraft, Hugo 2 - 5 Tai, DevastatioN, Carpathia
Week 3 - April 27th-May 3rd
R1: MAP19 - Ballotron512
R2: MAP06 - Grassy Run
SC vs BL
2 - 1
Zakken, Dastan, Lil'Ruff 1 - 2 Poto, Aliens, TigerFist
Zakken, Dastan, Asriel 3 - 1 Poto, Aliens, Darkion
R3: MAP06 - Grassy Run
Zakken, Dastan, Asriel 5 - 2 Poto, Aliens, Darkion
BST vs SGB
2 - 0
Acc, RoSKing, Turki 3 - 1 Slaerd, Langrenus, ABC
Acc, RoSKing, Turki 5 - 1 Slaerd, Langrenus, ABC
B2W vs DB4D
2 - 1
Tai, DevastatioN, Carpathia 5 - 1 GhostKilleR, SkullRush, Shift
Tai, DevastatioN, Carpathia 1 - 4 GhostKilleR, SkullRush, Shift
R3: MAP19 - Ballotron512
Tai, DevastatioN, Carpathia 5 - 1 GhostKilleR, SkullRush, Shift
DBM vs NFC
0 - 2
Souler, Legion, Halloween 1 - 5 thebestkiller, StarCraft, Hugo
Souler, Legion, Halloween 2 - 5 thebestkiller, StarCraft, Hugo
Week 4 - May 4th-10th
R1: MAP21 - TSURS 7
R2: MAP02 - The Battle Ship
BST vs SC
0 - 2
Acc, RoSKing, Turki 1 - 2 Zakken, Dastan, agaures
Acc, RoSKing, Turki 1 - 4 Zakken, Dastan, agaures
DB4D vs BL
2 - 0
GhostKilleR, SkullRush, Shift 2 - 0 Poto, Darkion, TigerFist
GhostKilleR, SkullRush, Shift 5 - 1 Poto, Darkion, TigerFist
DBM vs B2W
0 - 2
Souler, Legion, DoomJoshuaBoy 3 - 5 Tai, DevastatioN, AgiSkell
Souler, Legion, DoomJoshuaBoy 0 - 5 Tai, DevastatioN, AgiSkell
NFC vs SGB
2 - 1
thebestkiller, StarCraft, Hugo 3 - 1 Slaerd, Langrenus, ABC
thebestkiller, StarCraft, Hugo 3 - 5 Slaerd, Langrenus, ABC
thebestkiller, StarCraft, Hugo 3 - 1 Slaerd, Langrenus, ABC
Playoff Quarter-Finals - May 11th-17th
DB4D vs BL
R1: MAP20 - Power Shock
R2: MAP16 - Outpost Zero
R3: MAP14 - UAC Compound
R4: MAP13 - Fort Tundra
3 - 2
GhostKilleR, Shift, Asriel 2 - 3 Poto, Aliens, Darkion
GhostKilleR, SkullRush, Shift 5 - 1 Poto, Aliens, Darkion
GhostKilleR, SkullRush, Shift 5 - 2 Poto, Aliens, TigerFist
GhostKilleR, SkullRush, Shift 0 - 0 Poto, Aliens, Darkion
GhostKilleR, SkullRush, Shift 2 - 5 Poto, Aliens, Darkion
GhostKilleR, SkullRush, Shift 5 - 3 Poto, Aliens, Darkion
BST vs NFC
R1: MAP06 - Grassy Run
R2: MAP24 - Deathball Championship
R3: MAP12 - Periphery of Phobos
R4: MAP22 - Freakin' Hot
3 - 0
Acc, RoSKing, Turki 4 - 0 thebestkiller, StarCraft, Hugo
Acc, RoSKing, Turki 5 - 2 thebestkiller, StarCraft, Hugo
Acc, RoSKing, Turki 5 - 1 thebestkiller, StarCraft, Hugo
Playoff Semi-Finals - May 18th-24th
SC vs DB4D
R1: MAP09 - UAC Center
R2: MAP20 - Power Shock
R3: MAP02 - The Battle Ship
R4: MAP14 - UAC Compound
1 - 3
Zakken, Dastan, agaures 2 - 5 GhostKilleR, SkullRush, Shift
Zakken, Dastan, agaures 5 - 2 GhostKilleR, SkullRush, Shift
Zakken, Dastan, agaures 3 - 5 GhostKilleR, SkullRush, Shift
Zakken, Dastan, agaures 0 - 5 GhostKilleR, SkullRush, Shift
B2W vs BST
R1: MAP17 - Morgate Courtyard
R2: MAP06 - Grassy Run
R3: MAP21 - TSURS 7
R4: MAP12 - Periphery of Phobos
0 - 3
Tai, DevastatioN, Carpathia 1 - 5 Acc, RoSKing, Turki
Tai, DevastatioN, Carpathia 1 - 3 Acc, RoSKing, Turki
Tai, DevastatioN, Carpathia 2 - 3 Acc, RoSKing, Turki
DeathBowl II - May 25th-31st
DB4D vs BST
R1: MAP06 - Grassy Run
R2: MAP20 - Power Shock
R3: MAP12 - Periphery of Phobos
R4: MAP14 - UAC Compound
0 - 3
GhostKilleR, SkullRush, Shift 1 - 5 Acc, RoSKing, Turki
GhostKilleR, SkullRush, Shift 0 - 5 Acc, RoSKing, Turki
SkullRush, Shift, Asriel 1 - 4 Acc, RoSKing, Turki
Spoiler: Deathball Major Ruleset v1.06 (May 5th, 2020) (Open)